Една статия на Надежда Тодорова, 11 ж клас за участие на ученици от гимназията в международен семинар в Германия.
„Какво ще стане с атомните централи? ”, „Как ще изглежда Европа през 2040?” на тези и много други въпроси, свързани с историята и бъдещето на Европа и Европейския съюз, ученици от ГПЧЕ „Ромен Ролан” търсиха отговори заедно с връстници от няколко европейски държави.
От 28 февруари до 8 март Яна, Момчил, Надежда, Павел от 11 ж , Косара от 11 з, Денислав и Теодора от 11 и клас заедно с госпожа Татяна Чолакова взеха участие в семинар SchulBrücke Europa(Мост между училища в Европа) на тема „Приносът на нациите към една обединена Европа”, който се проведе в град Наумбург, провинция Саксония – Анхалт . Участниците бяха общо 49, като освен българска имаше полска, италианска , словашка и две немски групи. Проектът е финансиран от Националната фондация на Германия, фондацията Роберт Бош и Европейския младежки образователен център Ваймар. SchulBrücke Europa стартира през близката, но и вече далечна 2006 година и се провежда четири пъти годишно. Гимназия “Ромен Ролан” е единственото училище от България, което участва в проекта и се включва в него през 2008.
Още при пристигането на бългаската група от топлата родина впечатление прави натрупалия сняг, старателно почистен от улиците, но напомнящ за все още продължаващата зима в Германия. За разлика от студеното време навън, ръководителите на проекта – Томас фон дер Гьона, д-р Фритьоф Райнхардт и Ларс Прийбе , посрещнаха младежите с топли напитки и уютна, приятелска атмосфера.
Първоначално всички участници представиха мястото, от което идват – държавата, града и училището, а също и традиционната кухня. След това, разделени в интернационални групи, учениците имаха задача да се запознаят със забележителностите на град Наумбург, който е сравнително малък, но прави впечатление с красивите си улички и сгради.
По време на 9-дневния престой участниците, отново разделени в интернационални групи, трябваше да разработят и представят проекти на осем теми – демокрация, човешки права, икономика, екология и здравеопазване, война и мир през вековете, образование и ценностен свят на човека. На разположение младежите имаха библиотека с много книги, списания и речници – в помощ на тези, за които немският не е роден език. Целта бе да се проследи историческото развитие на темите – от Античноста, през днешното време, чак до близкото бъдещето; да се създаде интересен начин на презентиране – представление, интервю, кратка история или стихотворение на получените резултати; но не на последно място цел на задачата бе да се опознаят участниците помежду си и да създадат нови приятелства.
Знаете ли, че познатата ни зла вещица от анимационния филм „Снежанка и седемте джуджета” е проекция на статуята на Ута от Наумбург – аристократка, живяла през Средновековето , известна със своята красота. Едва ли много от нас са чували за Елиас Канети – писател роден в България и отличен с Нобелова награда, а цитат от негово произведение краси стената на най-голямата катедрала в Хале – града, който участниците посетиха в деня, предвиден за екскурзии. Времето през този ден се усмихна на групата, като слънцето за първи път проби облаците и започна да топи снега.
Освен времето, в рамките на проекта се затоплиха и отношенията както между самите участници, така и между участниците и ръководителите. На 8 феврури всички напуснаха Наумбург и се запътиха към родните места – някои радостни, че се прибират отново вкъщи, други тъжни, че трябва да се разделят с новите приятели, но всички убедени в едно – че са прекарали една ползотворана и изпълнена с положителни и незабравимии мигове седмица.
Leave a Reply